Griloací sezóna je teda – pojďte si na grilu udělat domácí burger

Ingredince pro BBQ omáčku: jedna lžíce olivového oleje, cibule, 500 g rajčat, tři stroužky česneku, 100 g cukru, tři lžíce octa a dvě lžíce worchesteru

O poznání náročnější na přípravu, zato s takovou chutí, až tečou slzy. I když vypadá seznam ingrediencí složitě a mnoho z nás má z domácích burgerů respekt, obavy jsou úplně zbytečné. Pokud použijete dobré suroviny a jste jen trošku zruční, bude výsledek vždy výborný. Lepší, než v celé řadě restaurací.

Hovězí maso nameleme na mlýnku, řádně osolíme a opepříme. Nejlepší je používat čerstvý, hrubě namletý pepř, větší kusy koření dodají masu více chuti než jemně mletý pepř ze sáčku. Směs promícháme a dáme na půl hodiny odpočívat do ledničky.

Zatím přejdeme ke grilu a pořádně jej rozpálíme. V nádobě s máslem necháme zkaramelizovat kroužky červené cibule a vedle vypražíme slaninu. Protože burgeru dodávají hodně chuti, volte už při nákupu kvalitní suroviny a ne ty nejlevnější.

Rošt grilu potřeme vepřovým bůčkem a můžeme jít grilovat již odleželé maso. Vytváříme z něj v ruce karbanátky, v celé šířce stejně tlusté pro dokonalé propečení. Grilujeme je tak dlouho, dokud se maso samo neodlepí od roštu, vždy z obou stran.

BBQ omáček je hned celá řada a lze je koupit hotové v obchodě, nicméně nejlepší je vždy ta, kterou si dokážeme připravit čerstvou doma. Příprava je jednoduchá, nicméně je vhodné na ni myslet už den předem. Na rozpáleném oleji osmahneme cibulku po dobu pěti minut, přidáme další ingredience z tabulky níže a prohříváme za občasného míchání po dobu asi 20 minut. Rozmixujeme, necháme vychladnout a uložíme do ledničky.

Na snímku vlevo můžete vidět ještě jednu doplňkovou a nepříliš tradiční přílohu, portobello zbavené nohy. Stačí jej jen krátce ogrilovat z obou stran a přidat na vrchol burgeru – dodá mu šťávu a skvěle doplní všechny chutě. Stejně krátce ogrilujeme sýrovou bulku rozkrojenou na půlku.

Celou sestavu začneme skládat v pořadí spodní půlka bulky, BBQ omáčka, maso, zkaramelizovaná cibulka, čedar, slanina, BBQ omáčka, portobello a horní část bulky. Čedar je dobré přidat na maso ještě na grilu, aby se pěkně roztekl. U plynových grilů jen pozor na odkapávání sýru do prostoru hoření a na hořáky, ztěžujeme si tím pozdější čištění.